Darbo Naturrein Fine Raspberry Jam, Without Seeds, 450 g

Finely strained texture with a delicious fruity taste

£4.40

(£9.78 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 450 g

Only 1 item in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 50% fruit content
  • Smooth texture, no seeds
  • Without artificial colours

Frequently bought together with Darbo All Natural "Rosenmarille" Apricot Jam Extra, 450 g

Darbo Naturrein Fine Raspberry Jam, Without Seeds, 450 g £4.40 (£9.78 / kg)
Darbo All Natural "Rosenmarille" Apricot Jam Extra, 450 g £4.40 (£9.78 / kg)
Total price: £8.80
Description

This delicious raspberry jam by Darbo is uniquely delicious and flavourful! Ripe raspberries are processed with sugar, lemon juice concentrate and pectin to make this jam a true treat for the senses.

It contains no artificial colours or preservatives. The finely strained jam has no seeds so you can savour the velvety, smooth consistency and fine fruity taste with every bite - enjoy as a breakfast spread or a fruity topping on desserts.

Item no.: XPI-KAS-193109
Content: 450 g
EAN: 9001432039058
Manufacturer No.: 193109
Brand: Darbo
Province : Tyrol
Storage Instructions: Refrigerate after opening
Ingredients

Raspberries, Sugar, Lemon juice concentrate, Pectin[1]

  1. gelling agent
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 917 / 219 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 53 g
  from Sugar 53 g
Protein 0,6 g
Salt 20 mg
Legal information
Responsible food business operator: Dornau , 18, 6135 , Stans, Austria, www.darbo.at/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Darbo Naturrein Fine Raspberry Jam, Without Seeds

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder