Österreichische Bergkräuter Organic Chives, Chopped, 10 g

Typical chive flavour

£2.65

(£265.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 g

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 27 October

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Mild and fresh
  • Versatile
  • Typical chive flavour

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Oregano, 20 g

Österreichische Bergkräuter Organic Chives, Chopped, 10 g £2.65 (£265.00 / kg)
Österreichische Bergkräuter Oregano, 20 g £2.55 (£127.50 / kg)
Total price: £5.20
Description

The origin of chives can be traced to Central Asia and the Mediterranean region. Chives have a typical flavour that is milder than onions and tastes very fresh. Chives are often added to spreads, herb butter, sauces and potato dishes.

Item no.: XPI-OEB-5014
Content: 10 g
EAN: 9002902050146
Manufacturer No.: 5014
Brand: Österreichische Bergkräuter
Product Features: Vegan, Vegetarian, Free from Artificial Dyes , Preservative-free , Zero Flavour Enhancers , No added aromas
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store cool & dry
Taste: aromatic, mild-spicy
Seal of Approval & Certificates: AT-BIO-301, Austria Bio Garantie, EU / non-EU organic label, kbA - controlled organic cultivation
Ingredients

Chives[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Organic Chives, Chopped

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder