Österreichische Bergkräuter Dried Raspberry Leaves, 40 g

Pleasantly scented dried raspberry leaves for tea or baths.

£4.20

(£105.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 40 g

Only 2 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Wednesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pleasant odour
  • Sweet flavour similar to wine
  • Nice flavour

Frequently bought together with Willi Dungl Organic Breathe Easy Tea, 40 g

Österreichische Bergkräuter Dried Raspberry Leaves, 40 g £4.20 (£105.00 / kg)
Willi Dungl Organic Breathe Easy Tea, 40 g £4.05 (£101.25 / kg)
Total price: £8.25
Description

Raspberry leaves have a unique, pleasant smell and taste sweet. They are found in many herbal blends and have a nice flavour.

Item no.: XPI-OEB-1005
Content: 40 g
EAN: 9002902010058
Manufacturer No.: 1005
Brand: Österreichische Bergkräuter
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store cool & dry
Taste: mildly sweet
Seal of Approval & Certificates: Certified Organic, kbA - controlled organic cultivation
Ingredients

Raspberry Leaves[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Dried Raspberry Leaves

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder