Röck Naturprodukte Alpine Herbs Balm, 50 ml

With high-quality herbal extracts

£10.47 £11.05 -5%

(£209.40 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Can be used on sensitive skin
  • High-quality formula
  • The original made in Austria

Frequently bought together with Tiroler Kräuterhof Organic Sun Oil, 50 ml

Röck Naturprodukte Alpine Herbs Balm, 50 ml £10.47 (£209.40 / l)
Tiroler Kräuterhof Organic Sun Oil, 50 ml £23.00 (£460.00 / l)
Total price: £33.47
Description

The Alpine Herbs Balm (German: Alpenkräuter Salbe) by Naturprodukte Röck contains high-quality herbal extracts that nourish the skin to prevent the skin from becoming dry and rough. Ideal for applying to demanding areas of the skin.

  • Previously sold as "Adlersalbe"
  • New design
Item no.: R-1-01-501
Content: 50 ml
EAN: 9120019521806
Manufacturer No.: 00001
Brand: Röck Naturprodukte
Skin Type: Sensitive skin, Dry skin
Province : Salzburg
Ingredients (INCI)

Petrolatum, Olea Europaea (Olive) Oil, Lanolin, Glycerin Soja Oil, Pinus Mugo Leaf Oil, Lavandula Angustifolia Oil, Limonene, Linalool, Hypericum Perforatum Flower/Leaf/Stem Extract, Abies Alba (Weißtanne) Leaf Oil, Calendula Officinalis Flower Extract, Tocopherol (Vitamin E), Geraniol, Cumarin

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Röck Naturprodukte Alpine Herbs Balm