Styx Aloe Vera Shower Gel, 30 ml

Skin-friendly cleanser

£2.45

(£81.67 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 19 October

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for dry & sensitive skin
  • Pleasantly mild scent
  • Intensively moisturising

Frequently bought together with Styx 4-in-1 Soap , 250 ml

Styx Aloe Vera Shower Gel, 30 ml £2.45 (£81.67 / l)
Styx 4-in-1 Soap , 250 ml £5.10 (£20.40 / l)
Total price: £7.55
Description

The shower gel contains aloe vera that supplies the skin with intensive moisture and cleanses sensitive and dry skin in a pleasant way.

Item no.: XEC-STX-18087
Content: 30 ml
EAN: 9004432180874
Manufacturer No.: 18087
Brand: Styx
Skin Type: Sensitive skin, Dry skin
Product Features: Vegan
Province : Lower Austria
Seal of Approval & Certificates: ECOCERT - Cosmos Natural
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Coco­ Sulfate, Coco Glucoside, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Maris Sal, Glycerin, Glyceryl Oleate, Calendula Officinalis Flower Extract[1], Anthemis Nobilis (Chamomile) Flower Extract[1], Citricacid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, Linalool, Citronellal

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: STYX Naturcosmetic GmbH, Am Kräutergarten 6, 3200, Ober-Grafendorf, Austria, office@styx.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Styx Aloe Vera Shower Gel

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder