DIANA mit Menthol Sports Balm, Glass Jar, 125 ml

Pampering care after strenuous physical exertion

£4.60

(£36.80 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 ml

In stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Tuesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Nourishing properties
  • Cooling effect
  • Quickly absorbed

Frequently bought together with DIANA mit Menthol Sports Balm, Tube, 75 ml

DIANA mit Menthol Sports Balm, Glass Jar, 125 ml £4.60 (£36.80 / l)
DIANA mit Menthol Sports Balm, Tube, 75 ml £2.90 (£38.67 / l)
Total price: £7.50
Description

DIANA mit Menthol Sports Balm - for nourishing skin care and a cooling effect on arms and legs after strenuous physical exertion. The creamy texture is quickly absorbed, non-greasy and refreshes you with natural menthol. DIANA Sports Balm is also perfect for use after a sauna.

Application:
Apply to skin, massage it in and let it get absorbed.

Item no.: DM-00004
Content: 125 ml
EAN: 4006671810067
Manufacturer No.: 810067
Brand: DIANA mit Menthol
Skin Type: For all skin types
Province : Lower Austria
Cosmetic Effect: cooling
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol Denat, Glyceryl Stearate, Glycerin, Menthol, Cetearylalcohol, Hydroxyethyl Cellulose, Myristyl Myristate, Paraffinum Liquidum, Stearic Acid, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Ceteareth-6, Stearyl Alcohol, Potassium Hydroxide

Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Product videos:

DIANA mit Menthol - 125 Years (German)

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

3 English reviews written for DIANA mit Menthol Sports Balm, Glass Jar

18 customer reviews in all languages

4,9 out of 5 stars
5 stars
29 (90%)
4 stars
2 (6%)
3 stars
1 (3%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

32 reviews
3 customer reviews in English
18 customer reviews in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder