Österreichische Bergkräuter Star Anise, 25 g

From organic farming

£3.10

(£124.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 25 g

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Garnish for desserts
  • For Chinese Cuisine

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Dried Marigold, 30 g

Österreichische Bergkräuter Star Anise, 25 g £3.10 (£124.00 / kg)
Österreichische Bergkräuter Dried Marigold, 30 g £5.15 (£171.67 / kg)
Total price: £8.25
Description

The pretty star anise fits extremely well with plum and pear compote and mulled wine. It is also beautiful as a garnish for desserts. This spice is essential for cooking Chinese cuisine!

Item no.: XPI-OEB-5033
Content: 25 g
EAN: 9002902050337
Manufacturer No.: 5033
Brand: Österreichische Bergkräuter
Province : Upper Austria
Taste: aromatic, sweet and spicy
Seal of Approval & Certificates: Austria Bio Garantie
Ingredients

Star Anise[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Star Anise

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder