STAUD‘S Oma Staud Wild Berry, 225 g

With blueberries, blackberries, raspberries & strawberries

£3.10

(£13.78 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 225 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Multi-fruit jam
  • With 4 different berries
  • Delicious fruity taste

Frequently bought together with STAUD‘S Oma Staud Strawberry, 225 g

STAUD‘S Oma Staud Wild Berry, 225 g £3.10 (£13.78 / kg)
STAUD‘S Oma Staud Strawberry, 225 g £3.10 (£13.78 / kg)
Total price: £6.20
Description

Oma Staud Wild Berry contains wild blueberries, blackberries, raspberries and strawberries. The delicious fruity taste is a treat on bread at breakfast - perfect for a sweet, fruity start to the day!

Item no.: XPI-STD-240073
Content: 225 g
EAN: 9008400309489
Manufacturer No.: 240073
Brand: STAUD‘S
Province : Vienna
Storage Instructions: Refrigerate after opening
Taste: fruity-sweet, beeries
Ingredients

Fruits (Wild blueberries, Blackberries, Strawberries, Raspberries), Sugar, Lemon juice concentrate, Pectin[1]

  1. gelling agent
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 976 / 233 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 55 g
  from Sugar 55 g
Protein 0,6 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for STAUD‘S Oma Staud Wild Berry

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder