Zotter Schokoladen Chocolate Star with Almond Nougat, 100 g

Festively decorated

£9.15 £9.65 -5%

(£91.50 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Features & Advantages

  • Beautiful design, great taste
  • Cinnamon apples, strawberry, coconut flakes & more
  • Nice present
  • Organic + fair

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g

Zotter Schokoladen Chocolate Star with Almond Nougat, 100 g £9.15 (£91.50 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g £5.95 (£59.50 / kg)
Total price: £15.10
Description

A chocolate star mixed with milk chocolate and fine dark chocolate with a 70% cocoa content, filled with a fine almond nougat. Festively decorated with two caramel vanilla chocolate stars, small strawberry pieces, coconut sprinkles and apple pieces rolled in cinnamon.

Packed in a festively decorated gift box.

Mi-Xing, Organic + Fair
Net Weight: 100g min.

Item no.: XPI-ZSM-24604
Content: 100 g
EAN: 9006403037033
Manufacturer No.: 24604
Brand: Zotter Schokoladen
Province : Styria
Ingredients

Raw cane sugar[2], Cocoa butter[2], Whole milk powder[1], Skim milk powder[1], Sweet whey powder[1], Whole cane sugar[2], Cocoa paste[2], Vanilla bean powder[2], emulsifier: sunflower lecithin (Soy), Rock salt, Cinnamon, Freeze-dried apricots[1], Freeze-dried currants[1], Freeze-dried passion fruit[1] (Maltodextrin[1], Passion fruit juice concentrate[1]), Skim milk yoghurt powder[1], Freeze-dried raspberries[1], Cocoa bean nibs [2], Rice milk powder[1] (Rice[1], Sunflower oil[1], Salt), Coating [1] (Glucose syrup [1], Stabiliser: Gum Arabic[1], Sunflower oil[1]), Turmeric (Curcuma longa)[1], lemon powder[1] (Lemon juice concentrate[1], Cornstarch[1]), emulsifier: sunflower lecithin (Sunflower[1])

  1. from controlled organic agriculture
  2. From fair trade. Fair trade content: 73%, from certified organic farming
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2433 / 581 kJ / kcal
Fat 39 g
  from Saturated fatty acids 23 g
Carbohydrates 50 g
  from Sugar 49 g
Protein 6,4 g
Salt 0,22 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Chocolate Star with Almond Nougat

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder