Zotter Schokoladen Organic Christmas Tree Decorations - Festive Mix, 85 g

Festive chocolate Christmas tree decorations

£8.35

(£98.24 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 85 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to £ 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Peppermint & apricot
  • Green pumpkin seed nougat
  • Practical gold ribbons

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g

Zotter Schokoladen Organic Christmas Tree Decorations - Festive Mix, 85 g £8.35 (£98.24 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g £5.95 (£59.50 / kg)
Total price: £14.30
Description

Add a particularly delicious touch to your Christmas tree with Zotter Chocolate Organic Christmas Tree Decorations - Festive Mix and enjoy festive anticipation that quite literally melts in the mouth.

At a glance:

  • Dark chocolate filled with refreshing peppermint cream
  • Fruity apricot couverture with green pumpkin seed nougat
  • Decoratively packaged and ready to hang

Product details:

Discover an unusual combination of decoration and indulgence. These carefully made decorations pair refreshing peppermint cream in dark chocolate with a fruity combination of apricot couverture and delicate pumpkin seed nougat. The attached gold ribbons make them easy to hang on branches or add to gifts.

Use these fine chocolate pieces as edible tree decorations that look festive and offer a little treat along the way. They also make a lovely token for guests or a charming detail on a Christmas table.


Item no.: XPI-ZSM-37589
Content: 85 g
EAN: 9006403088899
Manufacturer No.: 37589
Brand: Zotter Schokoladen
Traces of: A - Gluten, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame seeds
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

Raw cane sugar[2], Cocoa butter[2], Cocoa paste[2], Pumpkin seeds[1], Rice drink[1] (Water, Rice[1], Sunflower oil[1], Sea salt), Rice milk powder[1] (Rice[1], Sunflower oil[1], Salt), Freeze-dried apricots[1], Skim milk powder[1], Invert Sugar Syrup[1], Whole milk powder[1], Glucose syrup[1], Sweet whey powder[1], emulsifierE[1] (Soy lecithin), emulsifierE[1] (Sunflower lecithin), Whole cane sugar[2], Rock salt, Vanilla bean powder[2], Peppermint oil[1], Cinnamon[1], 70 % minimum cocoa content in dark chocolate[1]

  1. from organic agriculture
  2. from fair trade, fair trade content in total: 71% / from controlled organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2273 / 543 kJ / kcal
Fat 37 g
  from Saturated fatty acids 20 g
Carbohydrates 43 g
  from Sugar 38 g
Protein 7,2 g
Salt 0,11 g
Legal information
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Christmas Tree Decorations - Festive Mix