Zotter Schokoladen Organic Heavenly Delights, 70 g

Hazelnut nougat in milk chocolate 60%

£4.40

(£62.86 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to £ 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • With nut pieces
  • Cinnamon & vanilla
  • Intensely aromatic

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g

Zotter Schokoladen Organic Heavenly Delights, 70 g £4.40 (£62.86 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g £5.95 (£59.50 / kg)
Total price: £10.35
Description

Milk chocolate with a 60% cocoa content surrounds melt-in-the-mouth hazelnut nougat. The dark roasted hazelnuts lend a particularly intense aroma to the nougat. Crunchy pieces of roasted hazelnuts, cashew nuts and almonds come together to make this a heavenly treat. Aromatic vanilla and cinnamon round out the flavours of this exquisite Christmas creation.

Item no.: XPI-ZSM-16558
Content: 70 g
EAN: 9006403063834
Manufacturer No.: 16558
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Alcohol-free
Traces of: A - Gluten, C - Eggs, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame seeds
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

Raw cane sugar[2], 21 % Hazelnuts [2], Cocoa paste[2], Cocoa butter[2], Whole milk powder[1], 6 % Almonds[1], 6 % Cashews[1], Butter[1], Skim milk powder[1], emulsifierE (Soy lecithin[1]), Whole cane sugar[2], Rock salt, Vanilla bean powder[2], Cinnamon[2], Cardamom (Elettaria cardamomum)[1], Star anise[1], 60 % (minimal cocoa percentage) in the extra dark milk chocolate[1]

  1. from controlled organic agriculture
  2. From fair trade, total fair trade content: 85% / from certified organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2458 / 587 kJ / kcal
Fat 44 g
  from Saturated fatty acids 17 g
Carbohydrates 38 g
  from Sugar 33 g
Protein 10 g
Salt 0,14 g
Legal information
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Heavenly Delights