Egger Milchmalz, 150 g

Rich, creamy malted milk sweets made to traditional Viennese recipes

CHF 1.80 CHF 2.00 -10%

(CHF 12.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 g

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Melt-in-the-mouth sweets
  • With real barley malt
  • Creamy, mild flavour

Frequently bought together with Egger Eibischteig, 75 g

Egger Milchmalz, 150 g CHF 1.80 (CHF 12.00 / kg)
Egger Eibischteig, 75 g CHF 2.07 (CHF 27.60 / kg)
Total price: CHF 3.87
Description

Wrap your taste buds in warm nostalgia with Egger Milchmalz sweets. Blending rich milk, genuine butter, and the natural sweetness of barley malt, these classic Viennese malted milk sweets melt smoothly on the tongue for a deeply satisfying experience with a full-bodied flavour. Crafted with care in Vienna, this timeless recipe is a deliciously creamy treat that has been comforting generations of sweet lovers, young and old.

Item no.: EDH-10132299
Content: 150 g
EAN: 9009200013224
Manufacturer No.: 10132299
Brand: Egger
Province : Vienna
Storage Instructions: Store cool & dry
Ingredients

Sugar, Glucose syrup , 8 % Barley malt extract, 6,8 % Milk, 3 % Butter, Table salt, Acidity regulator (Sodium carbonate)

Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Egger Milchmalz

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder