SAINT CHARLES Pharmacy Soap, solid, 115 g

Natural, plant-based cleansing

CHF 18.95

(CHF 164.78 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 115 g

Only 2 items in stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Very mild & gentle on the skin
  • With a soothing effect

Frequently bought together with SAINT CHARLES Shower Gel, 500 ml

SAINT CHARLES Pharmacy Soap, solid, 115 g CHF 18.95 (CHF 164.78 / kg)
SAINT CHARLES Shower Gel, 500 ml CHF 39.00 (CHF 78.00 / l)
Total price: CHF 57.95
Description

A purely plant-based cleansing product is the way to go if you are looking into avoiding aggressive, industrial cosmetics. The Saint Charles Organics Pharmacy Soap possesses a very mild and gentle effect on the skin. The solid soap helps the skin absorb more water which in turns helps improve the regeneration process. The soap contains organic shea butter and fair trade organic coconut oil. Selected essential oils can help t reduces the effects that stressors have on the body and skin on a daily basis.

Item no.: XEC-SCH-8185766
Content: 115 g
EAN: 9120085860045
Manufacturer No.: 8185766
Brand: SAINT CHARLES
Skin Type: For all skin types
Product Features: Organic
Province : Vienna
Cosmetic Effect: soothing, cleansing
Seal of Approval & Certificates: Fairtrade
Ingredients (INCI)

Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Aqua, Sodium Hydroxyde, Parfum[1], Potassium Hydroxide, Linalool, Theobroma Cacao Seed Butter[1], Sodium Chloride, Geraniol, Prunus Cerasus (Bitter Cherry) Seed Oil[1], Triticum Vulgare Germ Oil[1], Limonene, Tocopherol (Vitamin E), Citral, Eugenol, Citronellol, Coumarin, Farnesol

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Saint Charles Organics GmbH, Esterhazygasse 11, 1060, Wien, Austria, office@saint-charles.eu

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SAINT CHARLES Pharmacy Soap, solid