Bademeisterei Organic & Vegan Bubble Bar Balls, Orange & Cloves (50 g)

Pampers the body & the mind

£3.29 £3.65 -10%

(£65.80 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Orange & Cloves

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Lipid-replenishing & conditioning
  • Pleasant scent

Frequently bought together with SAINT CHARLES Bath Salt Rising Hearts, 500 g

Bademeisterei Organic & Vegan Bubble Bar Balls, Orange & Cloves (50 g) £3.29 (£65.80 / kg)
SAINT CHARLES Bath Salt Rising Hearts, 500 g £22.35 (£44.70 / kg)
Total price: £25.64
Description

The handmade bubble bars are made of high-quality ingredients that condition the skin and protects it against dryness. The pleasant scent pampers the body and mind.

Directions for use:

  • Place the bubble bar in a tub being filled with warm water.
  • The bubble bar will start dissolving into a delightful fuzzy foam.
  • Only rinse the body with water after a bath. Do not use any soap.

Note:

  • Not suitable for consumption.
  • Slip hazard!
  • Clean the bathtub thoroughly after use.
  • Store away from children.
Item no.: XEC-BM-656876
Content: 50 g
EAN: 9120098940185
Manufacturer No.: BM00064
Brand: Bademeisterei
Skin Type: For all skin types
Product Features: Vegan, Organic
Province : Styria
Cosmetic Effect: fragrant, nourishing, nourishing
Seal of Approval & Certificates: Austria Bio Garantie
Ingredients (INCI)

Sodium Bicarbonate, Citricacid, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Zea Mays Starch[1], Theobroma Grandiflorum (Cupuacu) Seed Butter[1], Sodium Cocoyl Isethionate, Eugenia Caryophyllus (Clove) Bud Oil[1], Limonene[2], Citrus Aurantium Dulcis Peel Extract[1], Eugenol[2], Parfum[1]

  1. from controlled organic cultivation
  2. From Natural Essential Oils
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Bademeisterei Manufaktur GmbH, Schildbach 209, 8230, Hartberg, Austria, www.bademeisterei.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bademeisterei Organic & Vegan Bubble Bar Balls

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder