Österreichische Bergkräuter Herbal Dip Seasoning, 45 g

Goes well with grilled food, salad dressings and dips

£3.85

(£85.56 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 45 g

Only 9 items in stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for BBQ's
  • Spicy and aromatic
  • For baked potatoes

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Grilled and Baked Meat Seasoning, 55 g

Österreichische Bergkräuter Herbal Dip Seasoning, 45 g £3.85 (£85.56 / kg)
Österreichische Bergkräuter Grilled and Baked Meat Seasoning, 55 g £3.50 (£63.64 / kg)
Total price: £7.35
Description

Spicy mixture for barbecue sauces, salad dressings and dips for baked potatoes.

Recipe Tip:
Mix 1 cup of plain yogurt with 1/2 cup sour cream and a tablespoon of spice mix. For a more intense flavor, refrigerate to let the flavor sink in.

Item no.: XPI-OEB-6088
Content: 45 g
EAN: 9002902060886
Manufacturer No.: 6088
Brand: Österreichische Bergkräuter
Product Features: Vegan, Vegetarian, Free from Artificial Dyes , Preservative-free , Zero Flavour Enhancers , No added aromas
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store dry, Protect from light and heat
Seal of Approval & Certificates: kbA - controlled organic cultivation
Ingredients

Uniodised sea salt, Chives[1], Garlic[1], Paprika[1], Lemon balm[1], Parsley [1], Tomato Flakes[1], Cane sugar[1], Pepper[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Herbal Dip Seasoning

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder