Österreichische Bergkräuter Organic Spice Mix for French Fries, 80 g

Adds the perfect seasoning to your French fries

£3.85

(£48.13 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 80 g

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Slightly spicy
  • Delicious taste
  • High-quality ingredients

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Organic Steak Spice Mix in a Mill for Beef, Pork and Game, 100 g

Österreichische Bergkräuter Organic Spice Mix for French Fries, 80 g £3.85 (£48.13 / kg)
Österreichische Bergkräuter Organic Steak Spice Mix in a Mill for Beef, Pork and Game, 100 g £9.43 (£94.30 / kg)
Total price: £13.28
Description

This seasoning mix adds a unique flavour and the perfect seasoning to your French fries. Just prepare fries as usual and sprinkle the seasoning before serving.

Item no.: XPI-OEB-6103
Content: 80 g
EAN: 9002902061036
Manufacturer No.: 6103
Brand: Österreichische Bergkräuter
Product Features: No added aromas
Traces of: A - Gluten
Storage Instructions: Store cool & dry
Taste: savoury, spicy
Seal of Approval & Certificates: Austria Bio Garantie, EU / non-EU organic label
Ingredients

Uniodised sea salt, Tomato Powder[1], Paprika powder[1], Onion Powder[1], Fenugreek[1], Garlic powder[1], Ground mustard[1], Cumin[1], Turmeric[1], Coriander[1], Cinnamon[1], Cloves[1]

  1. Organic
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Organic Spice Mix for French Fries

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder