PLANET PURE Lavender Fresh Fabric Refresher Spray, 500 ml

For a fresh & clean feeling

£3.00

(£6.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Monday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all fabrics
  • Natural fragrance
  • No synthetic additives

Frequently bought together with PLANET PURE Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

PLANET PURE Lavender Fresh Fabric Refresher Spray, 500 ml £3.00 (£6.00 / l)
PLANET PURE Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l £45.00 (£4.50 / l)
Total price: £48.00
Description

The Lavender Fresh Fabric Refresher Spray neutralises unwanted odours such as smoke, perspiration or pet odours directly in the fabric. The formula is made from 99% natural ingredients and is ideal for quickly freshening up clothing, upholstered furniture or curtains. Simply spray onto fabrics using the spray head to bind unpleasant odour molecules and leave behind a subtle fragrance.

Item no.: XBO-PP-ZTE500
Content: 500 ml
EAN: 9120001462810
Manufacturer No.: ZTE500
Brand: PLANET PURE
Product Features: Free from Artificial Dyes , Fragrance-free, Free from artificial additives, Free from microplastics
Province : Vorarlberg
Seal of Approval & Certificates: Ecogarantie, V-Label vegan
Compostion

< 5 % Non-ionic surfactants[1], Fragrances (Lavandin oil[3]), Rosemary oil[3] (Lavandula Oil/Extract[2], Linalool[2], Linalyl acetate[2], Camphor[2], Pinene[2], Beta-caryophyllene[2], Terpineol[2], Limonene[2])

  1. of natural origin
  2. Component of natural oils
  3. Organic cultivation / wild collection
Ingredients (INCI)

Aqua, Alcohol, D-Glucopyranose Oligomer Heptyl Glycoside, Lavandula Hybrida Grosso Oil, Rosmarinus Officinalis Oil, Lavandula Oil/Extract, Linalool, Linalyl Acetate, Camphor, Pinene, Beta-Caryophyllene, Terpineol, Limonene

Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P370 + P378 - In case of fire: Use sand, fire extinguishing powder or alcohol-resistant foam to extinguish.
  • P403+P235 - Store in a well-ventilated place. Keep cool.

Hazard statements:

  • H226 - Flammable liquid and vapour
  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
Legal information
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PLANET PURE Lavender Fresh Fabric Refresher Spray

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder