STAUD‘S Ein Reichtum an Früchten - Blood Orange Spread, 250 g

Fruit spread made with oranges & blood oranges

£4.40

(£17.60 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 13 October

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • High fruit content
  • With lemon and aronia juice concentrate
  • Perfect as a breakfast spread

Frequently bought together with STAUD‘S Ein Reichtum an Früchten - Garden Strawberry Spread, 250 g

STAUD‘S Ein Reichtum an Früchten - Blood Orange Spread, 250 g £4.40 (£17.60 / kg)
STAUD‘S Ein Reichtum an Früchten - Garden Strawberry Spread, 250 g £4.40 (£17.60 / kg)
Total price: £8.80
Description
Item no.: XPI-STD-230011
Content: 250 g
EAN: 90084799
Manufacturer No.: 230011
Brand: STAUD‘S
Province : Vienna
Storage Instructions: Refrigerate after opening
Ingredients

60 % Fruit (Oranges, Blood orange juice from blood orange juice concentrate), Sugar, Gelling agent (Pectin), Lemon and aronia juice concentrate

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 762 / 182 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 43 g
  from Sugar 41 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for STAUD‘S Ein Reichtum an Früchten - Blood Orange Spread

1 customer review in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
1 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder