Styx Hair Ampoules with Organic Caffeine, 20 ml

Strengthens the roots

£15.10

(£755.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 ml

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For hair loss
  • Easy to use
  • With activating properties

Frequently bought together with Styx Kräutergarten Shampoo with Organic Caffeine, 200 ml

Styx Hair Ampoules with Organic Caffeine, 20 ml £15.10 (£755.00 / l)
Styx Kräutergarten Shampoo with Organic Caffeine, 200 ml £15.10 (£75.50 / l)
Total price: £30.20
Description

Hair is strengthened at the roots by these hair ampoules. It contains caffeine which has activating properties and stimulates blood circulation.

Application:

  • 10-day treatment: Apply to the scalp once a day and massage. Can be used on damp or dry hair. Do not rinse!
  • After a month, use 1 ampoule per week.
Item no.: XEC-STX-14549
Content: 20 ml
EAN: 9004432145491
Manufacturer No.: 14549
Brand: Styx
Hair Type: Hair loss
Product Features: Vegan, Organic
Province : Lower Austria
Cosmetic Effect: strengthening
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Caffeine[1], Xanthan Gum, Polyglyceryl -10 Laurate, Urtica Dioica (Nettle) Extract, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Extract, Malaleuca Alternifolia (Teebaum) Oil, Limonene, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Citricacid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: STYX Naturcosmetic GmbH, Am Kräutergarten 6, 3200, Ober-Grafendorf, Austria, office@styx.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Styx Hair Ampoules with Organic Caffeine

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder