Tiroler Kräuterhof Rosemary Tea, 60 g

The natural way to a feeling of ease & lightness

£6.60

(£110.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 g

Only 5 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Wednesday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £59.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% natural
  • Soothing properties
  • Bitter-resinous flavour

Frequently bought together with Tiroler Kräuterhof Hildegard's Detox & Purification Tea, 65 g

Tiroler Kräuterhof Rosemary Tea, 60 g £6.60 (£110.00 / kg)
Tiroler Kräuterhof Hildegard's Detox & Purification Tea, 65 g £8.80 (£135.38 / kg)
Total price: £15.40
Description

Rosemary tea is a true allrounder among the tea blends. It has a bitter and resinous flavour that soothes the body and mind. Furthermore, the tea blend can have a stimulating effect on digestion.

Preparation:

  • Add 1 teaspoon of tea to a cup of boiling water and brew for 10 minutes. Strain and enjoy.
Item no.: XEC-TKH-9120048256373
Content: 60 g
EAN: 9120048256373
Manufacturer No.: TE-ET-0008
Brand: Tiroler Kräuterhof
Product Features: Vegan
Province : Tyrol
Taste: bitter
Ingredients

Rosemary leaves

Legal information
Responsible food business operator: Tiroler Kräuterhof, Dorfstraße 13, 6212, Eben am Achensee, Austria, info@tiroler-naturkosmetik.com, www.tiroler-kraeuterhof.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Tiroler Kräuterhof Rosemary Tea