Zotter Schokoladen "A Piece of Pure Joy", 70 g

Mountain milk chocolate filled with orange cream

£4.40

(£62.86 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Wednesday at 23:59.

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to £ 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Orange liqueur
  • Hand-scooped
  • With butter ganache

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g

Zotter Schokoladen "A Piece of Pure Joy", 70 g £4.40 (£62.86 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g £5.95 (£59.50 / kg)
Total price: £10.35
Description

Orange meets buttery goodness!

  • A temptation. This Mountain Milk Chocolate creation is enfolded by orange liqueur while marinated and grated orange peel in a finely stirred butter-cream ganache provide the fruity note.

Cocoa:

  • A minimum of 40% Mountain Milk Chocolate°
Item no.: XPI-ZSM-16284
Content: 70 g
EAN: 9006403024958
Manufacturer No.: 16284
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Organic, Contains Alcohol
Province : Styria
Traces of: A - Gluten, C - Eggs, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame seeds
Ingredients

Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], Whole milk powder[2], Cocoa paste[1], Butter[2], Invert Sugar Syrup[2], 4 % Orange liqueur[2], 2 % Orange juice[2], Skim milk powder[2], 2 % Orange liqueur[2], 1 % Orange juice concentrate [2], emulsifierE (Soy lecithin[2]), Rock salt, Vanilla bean powder[1], 40 % minimum cocoa content in the milk chocolate

  1. From fair trade. Total fair trade content: 64%
  2. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2282 / 545 kJ / kcal
Fat 37 g
  from Saturated fatty acids 22 g
Carbohydrates 43 g
  from Sugar 42 g
Protein 5 g
Salt 0,18 g
Legal information
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen "A Piece of Pure Joy"