Zotter Schokoladen Organic Best of Advent Calendar, 302 g

Biofekt, hand-scooped minis, drinking chocolate & more

£31.50

(£104.30 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 302 g

In stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Features & Advantages

  • 24 different varieties
  • From fruity to Christmassy
  • Non-alcoholic

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Drinking-Chocolate White Vanilla, 110 g

Zotter Schokoladen Organic Best of Advent Calendar, 302 g £31.50 (£104.30 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Drinking-Chocolate White Vanilla, 110 g £6.50 (£59.09 / kg)
Total price: £38.00
Description

Those who are familiar with Zotter chocolates know that the Styrian chocolate specialist presents wonderful new varieties and fine chocolate innovations every year in addition to their fine hand-scooped chocolates. And if you'd like to sample your way through their wonderful range, Zotter's organic Best of Advent calendar is a great way to do it.

Hidden behind every door is a different variety - discover treats from their hand-scooped range to Labooko, Nashido, Mitzi and Biofekt. Enjoy pure chocolate bars, filled pralines, fruity creations and Christmassy aromas.

All varieties are alcohol-free and the Advent calendar is suitable for the whole family.

Spoiler: We don't want to spoil the surprise by revealing exactly which varieties are included in this Advent calendar. But you can get a little taste of what's to come from the photos here.

Item no.: XPI-ZSM-18900
Content: 302 g
EAN: 9006403068358
Manufacturer No.: 18900
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Alcohol-free
Province : Styria
Traces of: H - Nuts, N - Sesame seeds
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

Raw cane sugar[1], Cocoa butter[1], Cocoa paste[1], Almonds[2], Whole milk powder[2], Skim milk powder[2], Marzipan[2] (Almonds[2], Sugar[2], Invert Sugar Syrup[2]), Hazelnuts [2], Butter[2], Invert Sugar Syrup[2], Coconut Milk Powder[2] (Coconut Milk Powder[2], Maltodextrin[2], Emulsifier[2]), Sweet whey powder[2], Date Powder[1], Caramelised Milk Powder[2] (Skim milk powder[2], Sugar[2]), Rice milk powder[2] (Rice[2], Sunflower oil[2], Salt), Cream[2], Dried Plums[2], macadamia nuts[1], Honey caramel crisps[2] (Raw cane sugar[2], Glucose syrup [2], Butter[2], Honey[2], Sea salt, emulsifierE (Soy lecithin)), Dates [2], Whole cane sugar[1], Coconut sugar[1], Cashews[1], Pumpkin seeds[2], Coconut flakes[1], Caramel crisps[2] (Raw cane sugar[2], Glucose syrup [2], Butter[2], Sea salt, emulsifierE (Soy lecithin)), Blue poppy seeds[2], Whole milk[2], Rice drink[2] (Water, Rice[2], Sunflower oil[2], Sea salt), Lemon juice concentrate[2], Glucose syrup[2], Lemon[2], Hazelnut Oil[2], Almond Oil[2], emulsifierE (Soy lecithin), Freeze-dried lemons[2] (Sugar[2], Lemon juice concentrate[2], Mango[2], Starch [2]), Rye flour[2], Freeze-dried apricots[2], Orange juice concentrate [2], Freeze-dried raspberries[2], Maca powder[2], Date syrup[2], Ground Coffee[1], Dried oranges[2] (Orange juice concentrate [2], Orange pulp[2]), Honey[2], Rock salt, Vanilla bean powder[1], Skim milk yoghurt powder[2], Thickening agent (Carob gum[2]), Eggs[2], Gingerbread spice[2], Cinnamon[2], lemon powder[2] (Lemon juice concentrate[2], Cornstarch[2]), Freeze-dried passion fruit[2] (Maltodextrin[2], Passion fruit juice concentrate[2]), Sunflower oil[2], emulsifierE (Sunflower lecithin), Orange oil[2], powdered oranges[2] (Orange juice concentrate [2], Rice flour[2]), Leavening agent (Baking soda), Tonka bean powder[2], Coffee powder[1], Rose petals[2], Ginger Powder[2], Turmeric (Curcuma longa)[2], lemon oil[2], Peppermint oil[2], Bird's Eye Chili[2], Cardamom (Elettaria cardamomum)[2], Bitter almond oil[2], Coriander[2], Rose Oil[2]

  1. from fair trade, total fair trade content: 67%
  2. from organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2537 / 606 kJ / kcal
Fat 42 g
  from Saturated fatty acids 23 g
Carbohydrates 46 g
  from Sugar 41 g
Protein 7,9 g
Salt 0,18 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Best of Advent Calendar