Zotter Schokoladen Organic Choco Lolly Almond Mouse, 20 g

Almond with vanilla

£1.90

(£95.00 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 g

In stock from October 15

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to £ 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Nougat lolly
  • Fine Spanish almonds
  • With white chocolate

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Choco Lolly Milk Hedgehog, 20 g

Zotter Schokoladen Organic Choco Lolly Almond Mouse, 20 g £1.90 (£95.00 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Choco Lolly Milk Hedgehog, 20 g £1.90 (£95.00 / kg)
Total price: £3.80
Description

The"Almond Mouse" Choco Lolly by Zotter consists of almond nougat made with the finest Spanish almonds and white chocolate flavoured with vanilla.

Item no.: XPI-ZSM-25402
Content: 20 g
EAN: 9006403035015
Manufacturer No.: 25402
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Organic
Province : Styria
Traces of: E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame seeds
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light
Taste: aromatic, chocolaty, sweet / mildly sweet
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

Cane sugar[1], Cocoa butter[1], 24 % Almonds[2], Whole milk powder[2], Skim milk powder[2], Sweet whey powder[2], Whole cane sugar[1], Soy lecithin[3], Vanilla bean powder[1], Rock salt, Cinnamon[1], Rose petals[2], Lemon Fruit Powder[2] (Lemon juice concentrate[2], Cornstarch[2], Sugar[2])

  1. From fair trade, total fair trade content: 61% / from certified organic agriculture
  2. from controlled organic agriculture
  3. Emulsifier / from controlled organic agriculture

May contain traces of nuts of all kinds, peanuts and sesame seeds.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2516 / 601 kJ / kcal
Fat 43 g
  from Saturated fatty acids 19 g
Carbohydrates 46 g
  from Sugar 42 g
Protein 9,4 g
Salt 0,23 g
Legal information
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Choco Lolly Almond Mouse

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review