Bake Affair Organic Rose Petals, 11 g

Versatile use!

€ 5,99

(€ 544,55 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 11 g

In stock from October 23

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 24 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Gently dried
  • Flowery flavour
  • For refining sauces or dressings

Frequently bought together with Dr. Oetker Zebra Chocolate Rolls, 75 g

Bake Affair Organic Rose Petals, 11 g € 5,99 (€ 544,55 / kg)
Dr. Oetker Zebra Chocolate Rolls, 75 g € 3,89 (€ 51,87 / kg)
Total price: € 9,88
Description

German packaging: Rosenblütenblätter

Add something special to clear salad dressings, vegetables, egg dishes, white meat, fish dishes and desserts! These rose petals make a beautiful decoration for many different meals.

  • Storage: Store in a dry, dark and cool place!
  • Origin: Austria
Item no.: XPI-BAF-467
Content: 11 g
EAN: 9120101513184
Manufacturer No.: 0467
Brand: Bake Affair
Province : Lower Austria
Storage Instructions: Store in a cool, dark and dry place
Taste: floral
Seal of Approval & Certificates: AT-BIO-301, Austria Bio Garantie, EU / non-EU organic label, kbA - controlled organic cultivation
Ingredients

Rose petals[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Bake Affair GmbH, Hauptstraße 5, 3373 , Kemmelbach, Austria, www.bakeaffair.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bake Affair Organic Rose Petals