Hofladen Hirschmann Blueberry Fruit Spread, 160 g

Vegan blueberry spread with an intensely fruity flavour

€ 6,99

(€ 43,69 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 160 g

Only 1 item in stock

Delivery by Thursday, 01 October if you order by Tuesday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Vegan recipe
  • High fruit content
  • Fruity flavour

Frequently bought together with Birkengold Strawberry Fruit Spread, 200 g

Hofladen Hirschmann Blueberry Fruit Spread, 160 g € 6,99 (€ 43,69 / kg)
Birkengold Strawberry Fruit Spread, 200 g € 4,79 (€ 23,95 / kg)
Total price: € 11,78
Description

This vegan blueberry fruit spread stands out with the intense aroma of sun-ripened Austrian blueberries and a pleasantly fruity sweetness. Its deep blue colour and smooth texture make it a special addition to the breakfast table.

Item no.: XPI-HL-77
Content: 160 g
EAN: 9120074862166
Manufacturer No.: 77
Brand: Hofladen Hirschmann
Product Features: Vegan
Province : Styria
Storage Instructions: Store cool & dry, Refrigerate after opening
Ingredients

71 % Blueberries, Sugar, Grape juice, Lingonberries, Lemon juice, Gelling agent (Pectins)

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 741 / 177 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 36 g
  from Sugar 36 g
Protein 2,1 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: Hofladen Hirschmann, Muggendorf 4, 8345, Straden, Austria, www.hofladen-hirschmann.at/cms/aktuelles/index.html

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Hofladen Hirschmann Blueberry Fruit Spread

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder