Hofladen Hirschmann Quince & Redcurrant Fruit Spread, 160 g

Light fruit spread with a berry flavour

€ 6,49

(€ 40,56 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 160 g

In stock from October 15

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Vegan
  • Easy to spread
  • With redcurrants

Frequently bought together with Hofladen Hirschmann Blueberry Fruit Spread, 160 g

Hofladen Hirschmann Quince & Redcurrant Fruit Spread, 160 g € 6,49 (€ 40,56 / kg)
Hofladen Hirschmann Blueberry Fruit Spread, 160 g € 6,99 (€ 43,69 / kg)
Total price: € 13,48
Description

This light fruit spread from Hofladen Hirschmann is made from redcurrants and mildly tart quince. It has a wonderful texture and a mild, fruity flavour. The vegan delicacy is easy to spread and delicious on bread.

Item no.: XPI-HL-19
Content: 160 g
EAN: 9120074860018
Manufacturer No.: 19
Brand: Hofladen Hirschmann
Province : Styria
Seal of Approval & Certificates: Gutes vom Bauernhof
Ingredients

Quince Fruit, Currants, Sugar, Lemon juice, Pectin[1]

  1. gelling agent
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 540 / 129 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 31 g
  from Sugar 31 g
Protein 0,7 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: Hofladen Hirschmann, Muggendorf 4, 8345, Straden, Austria, www.hofladen-hirschmann.at/cms/aktuelles/index.html

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Hofladen Hirschmann Quince & Redcurrant Fruit Spread