Hofladen Hirschmann Rosemary Salt, 80 g

Mediterranean mix

€ 7,39

(€ 92,38 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 80 g

In stock from October 15

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With untreated rock salt
  • Very finely ground
  • Free from preservatives

Frequently bought together with KOTÁNYI Cevapcici Gewürz, 28 g

Hofladen Hirschmann Rosemary Salt, 80 g € 7,39 (€ 92,38 / kg)
KOTÁNYI Cevapcici Gewürz, 28 g € 2,99 (€ 106,79 / kg)
Total price: € 10,38
Description

Aromatic rosemary from Hirschmann's own combined with the finest untreated rock salt adds a Mediterranean flavour to soups, sauces and salads. The very finely ground seasoning salt is as easy to use as regular salt. Free from preservatives and anti-caking agents!

Item no.: XPI-HL-48
Content: 80 g
EAN: 9120074860544
Manufacturer No.: 48
Brand: Hofladen Hirschmann
Product Features: Vegan, Vegetarian, Preservative-free
Province : Styria
Storage Instructions: Store cool & dry
Seal of Approval & Certificates: Gutes vom Bauernhof
Ingredients

83 % Rock salt, 17 % Rosemary

Legal information
Responsible food business operator: Hofladen Hirschmann, Muggendorf 4, 8345, Straden, Austria, www.hofladen-hirschmann.at/cms/aktuelles/index.html

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Hofladen Hirschmann Rosemary Salt

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder