Honig Wurzinger Organic Cream Honey, 500 g

Tastes great on breakfast toast

€ 8,99

(€ 17,98 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

In stock from October 05

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 06 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Natural fruit blossom honey
  • Delicate, creamy consistency
  • Perfect as a spread

Frequently bought together with ZAGLER MÜSLIBÄR Organic Ginger, Cinnamon and Honey Muesli, 500 g

Honig Wurzinger Organic Cream Honey, 500 g € 8,99 (€ 17,98 / kg)
ZAGLER MÜSLIBÄR Organic Ginger, Cinnamon and Honey Muesli, 500 g € 8,49 (€ 16,98 / kg)
Total price: € 17,48
Description

The honey is very creamy and is ideal as a spread. The natural fruit blossom honey is stirred, which allows it to develop its very small crystals - which only occurs with very high-quality blossom honey.

Tip: Spread thinly on pancakes and top with fresh fruit.

Item no.: XPI-HW-9
Content: 500 g
EAN: 9120048220077
Manufacturer No.: 9
Brand: Honig Wurzinger
Product Features: Free from Artificial Dyes , No added aromas , Natural
Province : Styria
Storage Instructions: Store in a well sealed container to protect the flavour, Store at room temperature below 23°C, Store tightly closed, Store at room temperature
Taste: creamy, mild, mildly sweet, sweet / mildly sweet
Seal of Approval & Certificates: Bio AUSTRIA, EU / non-EU organic label
Warnings: Not suitable for babies under 12 months.
Ingredients

Honey

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1306 / 312 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 78 g
  from Sugar 78 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Note on Crystallised Honey
Legal information
Responsible food business operator: Honig Wurzinger, Pertlstein 187, 8350 , Fehring, Austria, www.honig-wurzinger.at/kontakt

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Honig Wurzinger Organic Cream Honey