iSi Gourmet Whip, 500 ml

The professional all-rounder

€ 119,99

(€ 239,98 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

Only 6 items in stock

Free delivery until Thursday, 01 October if you order by Tuesday at 23:59 .

Austria: Free standard delivery
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Made of high-quality stainless steel
  • Durable and safe
  • NSF certified

Frequently bought together with Dr. Oetker Whipping Cream Stabiliser, 3-Pack, 24 g

iSi Gourmet Whip, 500 ml € 119,99 (€ 239,98 / l)
Dr. Oetker Whipping Cream Stabiliser, 3-Pack, 24 g € 1,19 (€ 49,58 / kg)
Total price: € 121,18
Description

Take your culinary creations to new heights with the Gourmet Whip by iSi made of high-quality stainless steel.

Prepare hot & cold sauces, soups, desserts or espumas like a pro. Combined with the right accessories, it can be used in many other ways such as marinating, filling, decorating and flavouring.

  • available in three different sizes
  • small, flexible & handy
  • versatile in use
  • can be combined with Rapid Infusion Aromatiser
  • Dishwasher safe
  • NSF certified
  • suitable for amateur & professional kitchens
Item no.: XMW-ISI-1603
Content: 500 ml
EAN: 9002377016036
Manufacturer No.: 1603
Brand: iSi
Province : Vienna
Material: Stainless steel, Silicone
Legal information
Manufacturer: iSi GmbH, Kürschnergasse 4, 1210, Wien, Austria, info@isi.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for iSi Gourmet Whip, Multi Frother