SonnenMoor Trinkmoor, 250 ml

Pure natural product from the Salzburg Leopoldskroner Moor for your daily routine

€ 17,19

(€ 68,76 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 2 items in stock

Delivery by Saturday, 03 October if you order by Thursday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% natural moor from Austria
  • Contains 29% humic acids in dry matter
  • Free from flavourings & preservatives

Frequently bought together with SonnenMoor Organic Leberliebchen Herbal Tea, 20 tea bags (34 g)

SonnenMoor Trinkmoor, 250 ml € 17,19 (€ 68,76 / l)
SonnenMoor Organic Leberliebchen Herbal Tea, 20 tea bags (34 g) € 6,39 (€ 187,94 / kg)
Total price: € 23,58
Description

Trinkmoor from Austrian brand SonnenMoor is based on a high-quality layer from the Leopoldskroner Moor near Salzburg. This odourless and neutral-tasting product has evolved over millennia from a vast array of botanicals. This pure, natural substance is highly concentrated, with humic acids making up 29% of its dry matter.

The liquid formula consists exclusively of water and peat, is entirely free from chemical additives, and is suitable for a vegan lifestyle.

Recommended Intake:
Take 10 ml twice daily with 125 ml of water, fruit juice, or tea, preferably after breakfast and in the late afternoon.

Item no.: XVA-SON-9401
Content: 250 ml
EAN: 9008210000132
Manufacturer No.: 9401
Brand: SonnenMoor
Product Features: Free from Artificial Dyes , Preservative-free , No added aromas
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light, Close the pack tightly after each use
Components
Components per daily dosage/serving (20 ml)
Humic acid 260 mg
Ingredients

Water, Heilmoor clay[1]

  1. Peat is naturally rich in humic acids
Legal information
Responsible food business operator: SonnenMoor Verwertungs- und Vertriebs-GmbH, Landstraße 14, 5102, Anthering, Austria, office@sonnenmoor.at, sonnenmoor.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for SonnenMoor Trinkmoor

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder