STAUD‘S Limited Edition White Peach Fruit Spread, 250 g

Light, delicate taste

€ 6,89

(€ 27,56 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Mild & refreshingly fruity
  • Delicious at breakfast
  • Peaches grown in east Styria

Frequently bought together with STAUD‘S Organic Stewed Rhubarb, 230 g

STAUD‘S Limited Edition White Peach Fruit Spread, 250 g € 6,89 (€ 27,56 / kg)
STAUD‘S Organic Stewed Rhubarb, 230 g € 4,49 (€ 19,52 / kg)
Total price: € 11,38
Description

White peach is a delicacy among fruit lovers - in this limited edition fruit spread, its light and airy aroma will delight even the most discerning palate. In a practical screw cap glass jar, 250 grams, contains alcohol. The peaches used here are grownin east Styria.

Note: Only fruits grown in Austria (Wachau or Styria) are used in this limited edition series of fruit spreads. The availabilities are therefore limited - elegant, fresh and regional!

Item no.: XPI-STD-250103
Content: 250 g
EAN: 9008400307713
Manufacturer No.: 250103
Brand: STAUD‘S
Province : Vienna
Storage Instructions: Once opened, keep refrigerated and consume within a few days
Taste: fruity-sweet
Ingredients

70 % Peaches, Sugar, Pectin[2], Lemon juice concentrate, Ascorbic acid (E300)[1], Bourbon vanilla extract

  1. Antioxidants
  2. gelling agent

Made from 70 g of fruit per 100 g.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 678 / 162 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 35 g
  from Sugar 35 g
Protein 1,1 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for STAUD‘S Limited Edition White Peach Fruit Spread

1 customer review in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
1 (50%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder