Steirerkraft Apple Sticks, Dark Chocolate (50 g)

A fruity, sweet snack

€ 2,99

(€ 59,80 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Dark Chocolate

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 17 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From Styria
  • For snacking
  • Crispy

Frequently bought together with STAUD‘S Organic Stewed Elderberries, 230 g

Steirerkraft Apple Sticks, Dark Chocolate (50 g) € 2,99 (€ 59,80 / kg)
STAUD‘S Organic Stewed Elderberries, 230 g € 4,49 (€ 19,52 / kg)
Total price: € 7,48
Description

Crispy apple sticks wrapped in delicious chocolate. A fruity and sweet snack!

Item no.: XPI-SK-51310661
Content: 50 g
EAN: 9006453155411
Manufacturer No.: 51315021
Brand: Steirerkraft
Province : Styria
Traces of: A - Gluten, F - Soybeans, G - Milk, H - Nuts
Ingredients

54 % Dark Chocolate (Cocoa paste, Sugar, Cocoa butter, Soy lecithin[2], Vanilla Extract), 42 % Dried apple sticks, Maltodextrin, Sugar, Starch , Glucose syrup , Honey, Gum Arabic[1]

  1. Coating
  2. Emulsifiers

May contain traces of cereals containing gluten, milk and nuts.

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2005 / 479 kJ / kcal
Fat 20 g
  from Saturated fatty acids 12 g
Carbohydrates 65 g
  from Sugar 56 g
Protein 4,8 g
Salt 0,08 g
Legal information
Responsible food business operator: Estyria Naturprodukte GmbH, Wollsdorf 75, 8181, St. Ruprecht/Raab, Austria, www.steirerkraft.com/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Steirerkraft Apple Sticks

1 customer review in all languages

3,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (100%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder