The Goodstuff CHICKEN & ZUCCHINI Adult Wet Food, 400 g

Rich in fresh chicken

€ 3,29

(€ 8,23 / kg, Price shown includes 13% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 400 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 10 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With high-quality offal
  • Made with regional fruits & vegetables
  • Made with selected herbs

Frequently bought together with The Goodstuff CHICKEN Senior & Light Dry Food, 12,50 kg

The Goodstuff CHICKEN & ZUCCHINI Adult Wet Food, 400 g € 3,29 (€ 8,23 / kg)
The Goodstuff CHICKEN Senior & Light Dry Food, 12,50 kg € 79,99 (€ 6,40 / kg)
Total price: € 83,28
Description

The Goodstuff Adult Wet Food Chicken is a super-premium complete food for adult dogs of all breeds and sizes. It is rich in fresh chicken and high-quality offal, such as food-grade heart and liver meat. It is also made with local fruit & vegetables and selected herbs.

Feeding recommendation:

Weight of the dog in kg Feed amount in g / day
5-10 200-400
10-20 400-900
20-30 900-1200
30-40 1200-1600

Item no.: XEV-TGO-TGS10023
Content: 400 g
EAN: 9120076170276
Manufacturer No.: TGS10023
Brand: The Goodstuff
Province : Vienna
Storage Instructions: Store tightly closed, Store dry
Flavour - Meat: Poultry, Vegetables
Warnings: Caution: Contains fragrances that may cause allergies.
Animal Feed: Complete food for dogs
Ingredients

70 % Chicken, 24,7 % Chicken broth, 2 % Zucchini, 2 % Carrot, 0,5 % Apples, Minerals, 0,2 % Flax oil, Fenugreek Seeds , Dandelion , Pysllium, Spinach, Rosemary

Components

Nutritional additives per kg

Components per 1 kg
Vitamin A 10.000 IU
Vitamin D3 200 IU
Vitamin E 50 mg
Vitamin B1 25 mg
Vitamin B2 10 mg
Vitamin B6 20 mg
Vitamin B7 300 mcg
Vitamin B12 98 mcg
Copper 4 mg
Iron 40 mg
Manganese 2 mg
Zinc 20 mg
Iodine 0,2 mg
Selenium 0,07 mg

Analytical constituents

Components
Protein 11 %
Rohprotein 0 %
Fat Content 6 %
Crude ash 2 %
Rohöle und -fette 0 %
Crude fibre 0,4 %
Moisture content 79 %
Calcium 0,3 %
Phosphorus 0,2 %
Sodium 0,2 %
Potassium 0,2 %
Magnesium 0,02 %

Energy 950 Kcal / kg Protein source 99% animal | 1% vegetable

Legal information
Manufacturer: The Goodstuff - MaMaChris Petfood GmbH, Talpagasse 1A/C2/21, A-1230, Wien, Austria, the-goodstuff.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for The Goodstuff CHICKEN & ZUCCHINI Adult Wet Food

2 customer reviews in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
4 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

4 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.