Wiberg Marrakesh Style Spice Mix, 260 g

A spice mix that lets you explore the world

€ 9,79

(€ 37,65 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 260 g

In stock from October 15

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Strongly roasted spices
  • With the freshness of mint
  • Chillies for a spicy finish

Frequently bought together with Wiberg Burger Mix Spicy Seasoning Mix, 760 g

Wiberg Marrakesh Style Spice Mix, 260 g € 9,79 (€ 37,65 / kg)
Wiberg Burger Mix Spicy Seasoning Mix, 760 g € 11,59 (€ 15,25 / kg)
Total price: € 21,38
Description

The markets of Marrakech, the city of spices, offer a bewildering variety of fragrant spices. WIBERG combines the authentic flavours of North Africa in the Marrakesh-Style spice mix. Immerse yourself in a culinary world of bazaars and shady courtyards. Powerful roasted spices are rounded out with the heat of chillies and a fresh touch of mint.

Culinary use:

  • Ragouts
  • Soups
  • Dips
  • Vegetarian dishes and couscous
Item no.: XPI-WB-201085
Content: 260 g
EAN: 9002540810423
Manufacturer No.: 201085
Brand: Wiberg
Product Features: Vegan, Vegetarian, Zero Flavour Enhancers , Palm oil-free
Storage Instructions: Store dry
Ingredients

36 % Roasted spices (SESAME, coriander, cumin, pepper, fennel) SESAME, Garlic, Powdered Lemon Juice, Cinnamon, Pepper, Chilli, Green Mint, Sesame oil, Coriander, Parsley , Aniseed, Thymian, Bay Leaves, Coriander leaves, Natural Lemon Flavour

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2039 / 487 kJ / kcal
Fat 31 g
  from Saturated fatty acids 4 g
Carbohydrates 29 g
  from Sugar 14 g
Protein 14 g
Salt 0,21 g
Legal information
Responsible food business operator: WIBERG NovaTaste, Adolf.Schemel-Str. 9, 5020, Salzburg, Austria, www.wiberg.eu/de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Wiberg Marrakesh Style Spice Mix

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder