Zotter Schokoladen Organic Chocolate Minis - Raspberry, 20 g

Pretty in pink!

£1.75

(£87.50 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 20 g

In stock from October 15

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Features & Advantages

  • Fresh berry taste
  • No added colourings or flavours
  • Tangy aroma

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g

Zotter Schokoladen Organic Chocolate Minis - Raspberry, 20 g £1.75 (£87.50 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g £5.95 (£59.50 / kg)
Total price: £7.70
Description

This chocolate not only looks gorgeous with its pretty pink colour but is also a delight on the palate thanks to the intensely fruity raspberry ganache. The striking colour and full flavour are solely obtained from natural raspberries and without the aid of any food colours or flavours.

Savour the refreshingly tart berry flavour which is perfectly complemented by a very thin layer of white chocolate and a coating of 70% chocolate.

Item no.: XPI-ZSM-18888
Content: 20 g
EAN: 9006403078852
Manufacturer No.: 18888
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Alcohol-free
Province : Styria
Traces of: A - Gluten, C - Eggs, E - Peanuts, H - Nuts, N - Sesame seeds
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

Raw cane sugar[2], Cocoa butter[2], Cocoa paste[2], 9 % Raspberry Purée[1], Invert Sugar Syrup[1], 4 % Freeze-dried raspberries[1], Skim milk powder[1], Whole milk[1], 2 % Raspberry Powder[1], Whole milk powder[1], Glucose syrup[1], emulsifierE (soy lecithin[1]), Sweet whey powder[1], Freeze-dried blueberries[1], Whole cane sugar[2], lemon powder[1] (Lemon juice concentrate[1], Cornstarch[1], Sugar[1]), Vanilla bean powder[2], Rock salt, Cinnamon[2], 70 % minimum cocoa content in dark chocolate[1]

  1. from controlled organic agriculture
  2. From fair trade, total fair trade content: 70% / from certified organic agriculture
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 2068 / 494 kJ / kcal
Fat 33 g
  from Saturated fatty acids 20 g
Carbohydrates 41 g
  from Sugar 38 g
Protein 5 g
Salt 0,12 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Chocolate Minis - Raspberry