Zotter Schokoladen Organic Merry Christmas and A Happy New Year, 140 g

Wonderful as a gift or a treat for yourself

£10.55

(£75.36 / kg, Price shown includes 5% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 140 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 16 October

Refridgerated shipping: Additional shipping costs amounting to £ 4.90 per order apply to chilled products.
More information

Features & Advantages

  • Two hand-scooped chocolates
  • Alcohol-free
  • Festive gift box

Frequently bought together with Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g

Zotter Schokoladen Organic Merry Christmas and A Happy New Year, 140 g £10.55 (£75.36 / kg)
Zotter Schokoladen Organic Balleros - Crunchy Praline Bonbons, 100 g £5.95 (£59.50 / kg)
Total price: £16.50
Description

Two sweet treats for the holidays. The Merry Christmas bar enchants the palate with heavenly cinnamon nougat and marzipan. Send off the old year in style with Lucky Charm - tenderly melting chocolate with a milk chocolate mousse filling.

Contents: 2 bars of 70 g each

  • Merry Christmas: Spiced Marzipan on Cinnamon Nougat (hand-scooped)
  • Lucky Charm: Milk Chocolate Mousse (hand-scooped)

Package size (WxHxD): 15.5 x 14 x 1.7 cm

Item no.: XPI-ZSM-22425
Content: 140 g
EAN: 9006403073956
Manufacturer No.: 22425
Brand: Zotter Schokoladen
Product Features: Gluten-free, Alcohol-free
Storage Instructions: Store cool & dry
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label
Ingredients

A Sweet Thank You

Raw cane sugar[1], 14 % Dried apples[2], Cocoa butter[1], Cocoa paste[1], 11 % Apple Juice[2], Whole milk powder[2], Invert Sugar Syrup[2], 4 % Honey[2], Skim milk powder[2], Hazelnuts [2], Lingonberries[2], Glucose syrup[2], 0,5 % Cinnamon[2], Sweet whey powder[2], Whole cane sugar[1], emulsifierE[2] (Soy lecithin), Vanilla bean powder[1], Rock salt, 50 % Min. cocoa content in the dark milk chocolate[2]

  1. from fair trade, fair trade content in total: 48% / from controlled organic agriculture
  2. from organic agriculture

Raw cane sugar[1], 21 % Hazelnuts [2], Cocoa paste[1], Cocoa butter[1], Whole milk powder[2], 6 % Almonds[2], 6 % Cashews[1], Butter[2], Skim milk powder[2], emulsifier: sunflower lecithin[2] (Soy[2]), Whole cane sugar[1], Rock salt, Vanilla bean powder[1], Cinnamon[2], Cardamom (Elettaria cardamomum)[2], Star anise[2]

  1. From fair trade, total fair trade content: 65% / from certified organic agriculture
  2. from controlled organic agriculture
Nutritional Information

A Sweet Thank You

Nutritional Information per 100 g
Calories 1955 / 467 kJ / kcal
Fat 25 g
  from Saturated fatty acids 14 g
Carbohydrates 52 g
  from Sugar 47 g
Protein 5,5 g
Salt 0,17 g
Nutritional Information per 100 g
Calories 2458 / 587 kJ / kcal
Fat 44 g
  from Saturated fatty acids 17 g
Carbohydrates 38 g
  from Sugar 33 g
Protein 10 g
Salt 0,14 g
Legal information
Responsible food business operator: Zotter Schokolade GmbH, Bergl 56, 8333 , Riegersburg, Austria, www.zotter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Zotter Schokoladen Organic Merry Christmas and A Happy New Year

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder