BANO Pectatussan Chest Balm, 50 g

For children 6+

€ 12,59

(€ 251,80 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% natural ingredients
  • Free of mineral oils & parabens

Frequently bought together with DIANA mit Menthol Rubbing Alcohol, Glass Bottle, 250 ml

BANO Pectatussan Chest Balm, 50 g € 12,59 (€ 251,80 / kg)
DIANA mit Menthol Rubbing Alcohol, Glass Bottle, 250 ml € 6,79 (€ 27,16 / l)
Total price: € 19,38
Description

This chest balm contains eucalyptus oil, menthol and camphor. It does not contain dyes or preservatives!

The comforting smell is perfect for when your child has a cold. This natural alternative is based purely on plants!

Recommended use:

  • Apply Pectatussan to the chest, back and neck as needed, then keep the area warm. To inhale, put a small (!) piece of ointment in hot water - the wonderful and liberating smell will slowly develop.
Item no.: BA-21001
Content: 50 g
EAN: 9002081306669
Manufacturer No.: 21001
Brand: BANO
Skin Type: For all skin types
Product Features: Free from Artificial Dyes , Preservative-free , Paraben-Free , Free from mineral oils
Province : Tyrol
Cosmetic Effect: soothing, fragrant
Ingredients (INCI)

Vegetable Fats, EukalptusöL, Kampfer, Menthol, Cera Alba (Beeswax)

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BANO Pectatussan Chest Balm