éternel Organic "Huile Miracle" Hair & Body Oil with Rose, 100 ml

Pampering care for dry skin & damaged hair

€ 29,99

(€ 299,90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 1 item in stock

Delivery by Saturday, 03 October if you order by Thursday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Combination of high-quality organic oils
  • Supports cell renewal
  • Soothes & highly conditioning

Frequently bought together with Tiroler Kräuterhof Salt Peeling with Rosemary, 500 g

éternel Organic "Huile Miracle" Hair & Body Oil with Rose, 100 ml € 29,99 (€ 299,90 / l)
Tiroler Kräuterhof Salt Peeling with Rosemary, 500 g € 24,99 (€ 49,98 / kg)
Total price: € 54,98
Description

This organic dry oil combines expensive, high-quality oils to soften, smooth and firm the skin whilst boosting hair brilliance. Its pleasant scent is derived from bergamot which has relaxing effects making it an ideal massage oil.

  • Organic argan oil: Supports cell renewal, offers free radical protection and counteracts skin aging.
  • Organic cactus pear oil: Provides intensive care and restructures dry and damaged skin types in particular.
  • Organic rose oil: Effective soothing and conditioning properties.
Item no.: ETL-KO-13-18
Content: 100 ml
Manufacturer No.: KO-13 18
Brand: éternel
Skin Type: Dry skin
Hair Type: Sensitive scalp, Normal hair, Damaged hair, Dry hair
Product Features: Vegan, Preservative-free , Not tested on animals , Senza paraffina, Fragrance-free, Free from artificial additives
Province : Vienna
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light
Ingredients (INCI)

Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[3], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[3], Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil[3], Argania Spinosa (Argan) Kernel Oil[3], Parfum[1], Opuntia Ficus Indica Seed Oil[3], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[3], Hippophae Rhamnoides (Sea Buckthorn) Fruit Oil[3], Tocopherol (Vitamin E), Citral[2], Citronellal[2], Geraniol[2], Limonene[2], Linalool[2]

  1. From natural essential oils
  2. natural components of essential oils
  3. from controlled organic cultivation

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for éternel Organic "Huile Miracle" Hair & Body Oil with Rose