Haas Punch Glaze, 250 g

Colourful coating for biscuits & pastries

€ 2,99

(€ 11,96 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Saturday, 10 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Easy to mix
  • Dries quickly with a glossy finish
  • Ideal for decorating and glazing

Frequently bought together with Dr. Oetker Sugar Icing in a Tube for Writing & Decorating, 4 Colours, 100 g

Haas Punch Glaze, 250 g € 2,99 (€ 11,96 / kg)
Dr. Oetker Sugar Icing in a Tube for Writing & Decorating, 4 Colours, 100 g € 3,49 (€ 34,90 / kg)
Total price: € 6,48
Description

This glaze powder gives fine baked goods an attractive finish and a delicious extra touch. It can be prepared in moments without heating. Simply mix the powder with a little water to create a smooth glaze that flows easily over biscuits, muffins or cakes. It dries quickly and neatly covers small imperfections on the surface.

Item no.: XPI-EDH-10017243
Content: 250 g
EAN: 9055500172444
Manufacturer No.: 10017243
Brand: Haas
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store cool, dry and protected from light
Ingredients

Sugar, Modified starch, Aroma, Acidifier (Citric acid), Dye (Carmine (E120))

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1671 / 399 kJ / kcal
Fat <0,5 g
  from Saturated fatty acids <0,1 g
Carbohydrates 100 g
  from Sugar 93 g
Protein <0,5 g
Salt 0,03 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Ed. Haas Austria GmbH, Eduard-Haas-Straße 25, 4050, Traun, Austria, www.weltvonhaas.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Haas Punch Glaze

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder