Obsthof Neumeister Organic Plums in Vinegar, 160 g

A fine delicacy for discerning palates

€ 6,19

(€ 38,69 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 160 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pickled in red wine vinegar
  • A sweet and sour side dish
  • Serve with roasts, salads & more

Frequently bought together with Gölles Manufaktur Old Plum, 350 ml

Obsthof Neumeister Organic Plums in Vinegar, 160 g € 6,19 (€ 38,69 / kg)
Gölles Manufaktur Old Plum, 350 ml € 40,49 (€ 115,69 / l)
Total price: € 46,68
Description

Sweet plums preserved in mild red wine vinegar - this fine delicacy is a fruity and tangy side dish with a piquant touch. It is delicious with roasts, cold cuts, a variety of starters as well as salads. Organically grown in Styria and carefully processed to bring out the finest taste and aromas.

Item no.: XPI-ON-9120036420533
Content: 160 g
EAN: 9120036420533
Manufacturer No.: 9120036420533
Brand: Obsthof Neumeister
Product Features: Natural
Province : Styria
Storage Instructions: Store tightly closed, Store cool, dry and protected from light, Once opened, keep refrigerated and consume within a few days, Store in a cool, dark and dry place
Seal of Approval & Certificates: Certified Organic
Ingredients

Plums[1], Red Wine Vinegar[1], Mustard seed[1], Star anise[1], Sugar[1]

  1. Organic
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 687 / 164 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 40 g
  from Sugar 39 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: Obsthof Neumeister, Wieden-Klausen 17, 8345, Straden, Austria, www.obsthof-neumeister.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Obsthof Neumeister Organic Plums in Vinegar