Österreichische Bergkräuter Grilled and Baked Meat Seasoning, 55 g

Exotic Mediterranean blend!

€ 3,99

(€ 72,55 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 55 g

Only 4 items in stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Daring mixture
  • For roasting and grilling
  • Savoury, spicy taste

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Organic Steak Spice Mix in a Mill for Beef, Pork and Game, 100 g

Österreichische Bergkräuter Grilled and Baked Meat Seasoning, 55 g € 3,99 (€ 72,55 / kg)
Österreichische Bergkräuter Organic Steak Spice Mix in a Mill for Beef, Pork and Game, 100 g € 10,72 (€ 107,20 / kg)
Total price: € 14,71
Description

This mixture of European, Mediterranean and exotic spices and herbs for roasting and grilling meat have a wonderfully spicy, savoury taste. The ingredients of this spice make hearty dishes more digestible.

Item no.: XPI-OEB-6017
Content: 55 g
EAN: 9002902060176
Manufacturer No.: 6017
Brand: Österreichische Bergkräuter
Product Features: Vegan, Vegetarian, Free from Artificial Dyes , Preservative-free , Zero Flavour Enhancers , No added aromas
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store cool & dry
Taste: mild-spicy, savoury, spicy
Seal of Approval & Certificates: EU / non-EU organic label, kbA - controlled organic cultivation
Ingredients

Thymian[1], Rosemary [1], Fennel[1], Sage[1], Coriander[1], Caraway seeds[1], Garlic[1], Lovage[1], Parsley [1], Ginger[1], Nutmeg[1], Paprika[1], Pepper[1], Chilli Pods[1], Sea salt

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Grilled and Baked Meat Seasoning