Österreichische Bergkräuter Home-y Tea, Loose, 45g

My home is my castle!

€ 4,19

(€ 93,11 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Loose, 45g

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Perfect for any occasion
  • Serve iced
  • A fine blend

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Mühlviertler Herbal Tea, Loose, 45g

Österreichische Bergkräuter Home-y Tea, Loose, 45g € 4,19 (€ 93,11 / kg)
Österreichische Bergkräuter Mühlviertler Herbal Tea, Loose, 45g € 4,29 (€ 95,33 / kg)
Total price: € 8,48
Description

Enjoy this cozy, balancing tea. Made with mountain herbs, this tea is perfect for a quiet moment at home or a chat with a friend. It can be served hot or iced!

Tips & Preparation Add a teaspoon of this tea to a bag or filter and pour 1/4 L boiling water over it. Cover and steep 3 to 5 minutes.

Item no.: XPI-OEB-2010
Content: 45 g
EAN: 9002902020101
Manufacturer No.: 2010
Brand: Österreichische Bergkräuter
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store cool & dry
Taste: aromatic
Seal of Approval & Certificates: Certified Organic, kbA - controlled organic cultivation
Ingredients

Lemon balm[1], Peppermint[1], Raspberry Leaves[1], Marigold[1], Strawberry leaves[1], Ribwort[1], Mallow[1], Blackberry Leaves[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Home-y Tea