Österreichische Bergkräuter Nana Mint, 40 g

Menthol free

€ 3,89

(€ 97,25 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 40 g

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For teas
  • From organic farming

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Breakfast Tea, Loose, 45g

Österreichische Bergkräuter Nana Mint, 40 g € 3,89 (€ 97,25 / kg)
Österreichische Bergkräuter Breakfast Tea, Loose, 45g € 4,09 (€ 90,89 / kg)
Total price: € 7,98
Description

Nana mint smells very much like spearmint chewing gum and contains essential oils, that do not contain menthol but carvon.

Preparation:
For a wholesome tea, take a teaspoon of tea and pour 1/4 liter of boiling water over it. Cover and steep 3 to 5 minutes.

Item no.: XPI-OEB-3026
Content: 40 g
EAN: 9002902030261
Manufacturer No.: 3026
Brand: Österreichische Bergkräuter
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store cool & dry
Taste: fresh
Seal of Approval & Certificates: AT-BIO-301, Austria Bio Garantie, EU / non-EU organic label
Ingredients

Nana Mint[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Nana Mint