Österreichische Bergkräuter Rosemary, 25 g

Wonderfully fragrant!

€ 2,59

(€ 103,60 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 25 g

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Typically Italian
  • Seasons many Mediterranean dishes
  • Versatile

Frequently bought together with Österreichische Bergkräuter Organic Spice Mix for French Fries, 80 g

Österreichische Bergkräuter Rosemary, 25 g € 2,59 (€ 103,60 / kg)
Österreichische Bergkräuter Organic Spice Mix for French Fries, 80 g € 4,49 (€ 56,13 / kg)
Total price: € 7,08
Description

Rosemary goes particularly well with Italian cuisine. It can be served with chicken, tomato soup, lamb, roast pork, cheese, spicy sauces, baked potatoes and pumpkins. It can be also be cooked for a short time.

Item no.: XPI-OEB-5011
Content: 25 g
EAN: 9002902050115
Manufacturer No.: 5011
Brand: Österreichische Bergkräuter
Product Features: Vegan, Vegetarian, Free from Artificial Dyes , Preservative-free , Zero Flavour Enhancers , No added aromas
Province : Upper Austria
Storage Instructions: Store cool & dry
Taste: bitter, dry, intense, spicy
Seal of Approval & Certificates: AT-BIO-301, Austria Bio Garantie, EU organic seal, EU / non-EU organic label, kbA - controlled organic cultivation
Ingredients

Rosemary [1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal information
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Rosemary