STAUD‘S Limited Edition Elderberry Fruit Spread, Finely Strained, 250 g

Austrian classic for young and old

€ 6,89

(€ 27,56 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Fine and fruity sweetened with apples
  • Refines sweets & more
  • Elderberries grown in Austria

Frequently bought together with Willi Dungl Organic Breathe Easy Tea, 40 g

STAUD‘S Limited Edition Elderberry Fruit Spread, Finely Strained, 250 g € 6,89 (€ 27,56 / kg)
Willi Dungl Organic Breathe Easy Tea, 40 g € 4,59 (€ 114,75 / kg)
Total price: € 11,48
Description

Tangy, tree-ripened elderberries are refined with fruity apple sweetness! This fruit spread is finely strained and ideal for use in both sweet and savoury dishes. It comes in a practical glass jar with a screw cap, 250g.

Note: All fruits in this limited edition series are grown in Austria in the Wachau region or Styria. Availabilty is therefore limited - pure, fresh and regional!

Item no.: XPI-STD-250101
Content: 250 g
EAN: 9008400307690
Manufacturer No.: 250101
Brand: STAUD‘S
Province : Vienna
Storage Instructions: Once opened, keep refrigerated and consume within a few days
Taste: fruity
Ingredients

70 % Elderberries, Apple fructose, Apple juice concentrate, Lemon juice concentrate, Pectin[1]

  1. gelling agent
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 678 / 162 kJ / kcal
Fat 0,8 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 35 g
  from Sugar 35 g
Protein 1,1 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for STAUD‘S Limited Edition Elderberry Fruit Spread, Finely Strained

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review