STAUD‘S Quince Fruit Spread - Limited Edition, 250 g

Wonderful fruity taste

€ 6,89

(€ 27,56 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 07 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Smooth texture
  • Fruity and sweet
  • Pairs well with cheese

Frequently bought together with STAUD‘S Limited Edition Begamot Jelly, 250 g

STAUD‘S Quince Fruit Spread - Limited Edition, 250 g € 6,89 (€ 27,56 / kg)
STAUD‘S Limited Edition Begamot Jelly, 250 g € 6,89 (€ 27,56 / kg)
Total price: € 13,78
Description

Staud's limited edition Quince Fruit Spread tastes irresistibly fruity. The perfect jam to spread on breakfast rolls or stir into porridge. The smooth textured fruit spread also pairs wonderfully well with cheese.

Item no.: XPI-STD-250135
Content: 250 g
EAN: 9008400309212
Manufacturer No.: 250135
Brand: STAUD‘S
Province : Vienna
Storage Instructions: Once opened, keep refrigerated and consume within a few days
Taste: fruity, fruity-sweet
Ingredients

65 % Quince Fruit, Sugar, Bourbon Vanilla, Lemon juice, Aronia Juice Concentrate

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 833 / 199 kJ / kcal
Fat 0 g
  from Saturated fatty acids 0 g
Carbohydrates 48 g
  from Sugar 48 g
Protein 0 g
Salt 0 g
Legal information
Responsible food business operator: STAUD‘S GMBH, Hubergasse 3, 1160, Wien, Austria, www.stauds.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for STAUD‘S Quince Fruit Spread - Limited Edition

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder