Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Whole - 1st Quality, 30 g

Harvested when immature, yet full of flavour

€ 9,99

(€ 333,00 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 g

In stock from October 08

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Mild aroma
  • Intense colour
  • Ideal for pepper sauces

Frequently bought together with Stay Spiced! Crusty Crust, 85 g

Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Whole - 1st Quality, 30 g € 9,99 (€ 333,00 / kg)
Stay Spiced! Crusty Crust, 85 g € 9,99 (€ 117,53 / kg)
Total price: € 19,98
Description

Did you know that green and black peppercorns come from the same plant? However, the green peppercorns are harvested when the peppercorns are still immature - i.e. green - and immediately processed and dried. This preserves the intense green colour and the mild yet very aromatic pepper taste.

The Malabar Green Pepper by Stay Spiced! is particularly suitable for preparing a classic pepper sauce. Those who appreciate a contrast of sweet and savoury tastes will also enjoy green pepper as an ingredient in fruity desserts.

Item no.: XPI-SW-52110xM
Content: 30 g
EAN: 9010084032386
Manufacturer No.: 52110xM
Brand: Stay Spiced!
Product Features: Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
Province : Salzburg
Storage Instructions: Store in a cool, dark and dry place
Ingredients

Green Malabar Pepper

Legal information
Responsible food business operator: Spiceworld GmbH, Hannakstraße 1 - 3, 5023, Salzburg, Austria, www.stayspiced.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Stay Spiced! Malabar Green Pepper, Whole - 1st Quality

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder