The Goodstuff BEEF Adult Dry Food, 2,50 kg

Super premium dog food

€ 22,99

(€ 9,20 / kg, Price shown includes 13% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 2,50 kg

Only 2 items in stock

Delivery by Wednesday, 30 September if you order by Monday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all breeds
  • Fresh mix method
  • Without cereals

Frequently bought together with Dog's Love Classic Chicken Dog Food, 800 g

The Goodstuff BEEF Adult Dry Food, 2,50 kg € 22,99 (€ 9,20 / kg)
Dog's Love Classic Chicken Dog Food, 800 g € 5,99 (€ 7,49 / kg)
Total price: € 28,98
Description

The Goodstuff BEEF Adult dry food is a super-premium complete feed for adult dogs of all breeds and sizes. Produced according to the new FRESH-MIX non-cereal method. It is rich in fresh, food grade beef, amaranth with a low glycemic index, locally available fruit & vegetables and selected herbs.

Feeding recommendation:

Size of the dog Weight of the dog in kg Feed amount in g / day
Toy breeds 3-5 60-80
Small breeds 5-15 80-190
Medium breeds 15-25 190-280
Large breeds 25-50 280-460
Giant breeds 50-80 460-660

Item no.: XEV-TGO-TGS10021
Content: 2,50 kg
EAN: 9120076170269
Manufacturer No.: TGS10021
Brand: The Goodstuff
Province : Vienna
Storage Instructions: Store tightly closed, Store dry
Flavour - Meat: Vegetables, Veal, Beef
Warnings: Caution: Contains fragrances that may cause allergies.
Animal Feed: Complete food for dogs
Ingredients

41 % Beef fresh, 25 % Beef dried, 21 % Amaranth, Pea flour, Apples, 3 % Beef tallow, Chia seeds, Minerals, Linseeds, 1 % Salmon oil, Carrot, Zucchini, Fenugreek Seeds , Dandelion , Pysllium, Spinach, Rosemary

Nutritional additives per kg

Vitamin A, Vitamin D3, Vitamin E, Copper (as iron (II) sulfate, monohydrate), Iron (as iron (II) sulfate, monohydrate), Manganese (as manganese-II-oxide), Zinc (as zinc oxide), Iodine E2 (as calcium iodate, anhydrous), Selenium (as sodium selenite)

Technological Additives

48 mg Tocopherol extracts from vegetable oils (natural vitamin E)

Components

Analytical constituents

Components
Protein 31 %
Rohprotein 0 %
Fat Content 17 %
Crude ash 7 %
Rohöle und -fette 0 %
Crude fibre 3,5 %
Moisture content 10 %
Calcium 1,3 %
Phosphorus 1 %
Sodium 0,4 %
Potassium 0,5 %
Magnesium 0,15 %

Energy 3,873 Kcal / kg Protein source 80% animal | 20% vegetable

Legal information
Manufacturer: The Goodstuff - MaMaChris Petfood GmbH, Talpagasse 1A/C2/21, A-1230, Wien, Austria, the-goodstuff.com/de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for The Goodstuff BEEF Adult Dry Food

5,0 out of 5 stars
5 stars
2 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews