Tiroler Kräuterhof "Alpine Rose" Herbal Tea, 75 g

Natural relaxation

€ 8,99

(€ 119,87 / kg, Price shown includes 10% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 g

In stock from November 02

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Tuesday, 03 November

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% natural
  • Balanced brew
  • Contains peppermint

Frequently bought together with Tiroler Kräuterhof Organic Dandelion Leaf Tea, 40 g

Tiroler Kräuterhof "Alpine Rose" Herbal Tea, 75 g € 8,99 (€ 119,87 / kg)
Tiroler Kräuterhof Organic Dandelion Leaf Tea, 40 g € 8,49 (€ 212,25 / kg)
Total price: € 17,48
Description

High-quality ingredients such as peppermint, calendula and orange blossoms blend together for a pleasant tea infusion. Rosehips deliver vitamin C.

Item no.: XEC-TKH-9120048256090
Content: 75 g
EAN: 9120048256090
Manufacturer No.: TE-KT-0001
Brand: Tiroler Kräuterhof
Product Features: Vegan
Province : Tyrol
Taste: fresh
Ingredients

Peppermint , Rosehip, Marigold, Orange blossoms , Nettle leaves

Legal information
Responsible food business operator: Tiroler Kräuterhof, Dorfstraße 13, 6212, Eben am Achensee, Austria, info@tiroler-naturkosmetik.com, www.tiroler-kraeuterhof.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Tiroler Kräuterhof "Alpine Rose" Herbal Tea