PLANET PURE Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l

Stock up on detergent

€ 48,99

(€ 4,90 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 l

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Wednesday at 23:59.

Austria: Free standard delivery from € 49,90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For coloured & white laundry
  • Versatile
  • Pleasant fragrance

Frequently bought together with PLANET PURE Stain Remover - Orange, 100 ml

PLANET PURE Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender, 10 l € 48,99 (€ 4,90 / l)
PLANET PURE Stain Remover - Orange, 100 ml € 2,79 (€ 27,90 / l)
Total price: € 51,78
Description

This universal laundry detergent in a bulk-size container provides thorough cleaning for everyday laundry. The formula, made with 98% ingredients of natural origin, reliably removes dirt and is suitable for cleaning a variety of everyday textiles. At the same time, the detergent helps to care for clothes gently. The pleasant lavender fragrance leaves freshly washed laundry with a subtle, aromatic scent. The practical XXL canister is particularly suitable for larger laundry needs.

Use:

  • Use a bleach additive for white laundry.
  • Also suitable for wool and silk.
  • Please pay attention to the dosage table (based on 4.5 kg of laundry - for 6-7 kg use 20 ml more, for 8-10 kg use 40 ml more)
    Water hardness Slightly dirty Normally dirty Very dirty
    Soft/medium 30 ml 40 ml 60 ml
    Hard 40 ml 50 ml 70 ml

    For hand wash use 25 ml.

Item no.: XBO-PP-WL10K
Content: 10 l
EAN: 9120001461516
Manufacturer No.: WL10K
Brand: PLANET PURE
Product Features: Vegan, Palm oil-free , GMO-free, Free from microplastics
Province : Vorarlberg
Seal of Approval & Certificates: V-Label vegan
Compostion

5–15 % Non-ionic surfactants[1], < 5 % Anionic surfactants, Fragrances (Lavender oil[1] (Lavandula Oil/Extract[2], Linalool[2], Linalyl acetate[2], Camphor[2], Beta-caryophyllene[2])), Preservative (Potassium sorbate, Sodium benzoate)

  1. Organic farming
  2. Component of natural oils
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Warning

Precautionary statements:

  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P337+P313 - If eye irritation persists: Get medical advice/attention.

Hazard statements:

  • H319 - Causes serious eye irritation
  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
Legal information
Manufacturer: Planet Pure Produktions und Handels GmbH, Lochauerstr. 2, 6912 , Hörbranz, Austria, office@planetpure.com, www.planetpure.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PLANET PURE Bulk Universal Detergent in Canister, Lavender